Ceny cestovního ruchu jsou rozdány

Na výjimečná místa, osobnosti i počiny v regionu každoročně upozorňují Ceny cestovního ruchu Severní Moravy. Ve čtvrtém ročníku soutěže uspěly v celkem pěti kategoriích například Bike Park Kopřivná, Národní geopark Krajina břidlice a ocenění získal významný architekt Josef Pleskot.

Všichni víme, že náš krásný region oplývá zajímavými a oblíbenými místy v Beskydech, Jeseníkách i Ostravě. Moc si vážíme přízně návštěvníků ve vyhledávaných turistických oblastech, v kraji ale máme spoustu dalších míst, která mají turistům co nabídnout a občas jsou ve stínu známých památek. Právě i méně známé skvosty vyzdvihují každoročně ceny cestovního ruchu. Jsem moc rád, že letos odborníci z oblasti turismu rozhodli, že nejlepším počinem loňského roku se stal Národní geopark Krajina břidlice. Tento výsledek je završením mnohaleté spolupráce obcí, neziskových organizací i nadšenců v Nízkém Jeseníku. Unikátnost Krajiny břidlice spočívá v pohornické krajině, která vznikala těžbou břidlice po dobu několika staletí,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška s tím, že odborníci zvolili i osobnost Severní Moravy 2022. „V této prestižní kategorii s přehledem zvítězil architekt Josef Pleskot, který svými počiny změnil nejen Dolní Vítkovice, ale i celkové vnímání Ostravy a Moravskoslezského kraje jako vyhledávané kulturní a turistické oblasti. U příležitosti životního jubilea pana Pleskota se v pražském Museu Kampa konala výstava, která mimo jiné vyzdvihla i jeho práce v Moravskoslezském kraji. Aktuálně mohou zájemci navštívit výstavu v Dolních Vítkovicích, která je také poctou tomuto uznávanému architektovi. Výstava je díky zájmu prodloužena až do konce března.“

O vítězích tří zbylých kategorií od 1. do 28. února 2023 hlasovala na webových stránkách soutěže Ceny cestovního ruchu veřejnost. Nejoblíbenějším ubytovacím zařízením lidé zvolili Penzion Jurášek a designovým či architektonickým skvostem pak Opevnění Šance na Jablunkovsku. Vyhlášení vítězů se konalo 3. března 2023.

 „Chtěl bych poblahopřát vítězům a poděkovat všem nominovaným za energii a nadšení, které do projektů, nápadů a zlepšování zázemí pro turisty investují. I díky všem nominovaným se nám daří do kraje lákat návštěvníky na zajímavá místa. Už jen nominace na ceny cestovního ruchu považuji za velký úspěch a jsem rád, že se letos sešly z různých turistických oblastí kraje. Značí to, že máme turistům co nabídnout napříč celým regionem, “ řekl Petr Koudela, jednatel krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism, která Ceny cestovního ruchu Severní Moravy 2022 společně s Moravskoslezským krajem pořádala.

V kategorii Nejoblíbenější cyklostezka, traily či běžecká trasa pak lidé vybrali Bike Park Kopřivná. „Výsledky soutěže nabízí mnoho tipů na krásný výlet. Lidé se jimi mohou nechat inspirovat hned v nadcházející letní sezóně. Další tipy na akce a zajímavá místa zájemci najdou na našem zmodernizovaném webu severnimorava.travel a věříme, že pro návštěvníky bude ideálním parťákem pro výlety,“ dodal Petr Koudela.

Vítězové Cen cestovního ruchu Severní Moravy 2022

Kategorie I: Osobnost cestovního ruchu Severní Moravy 2022

1. místo: Josef Pleskot, architekt

2. místo: Patrik Schramm, starosta Budišova nad Budišovkou  

3. místo: Jiřina Kábrtová, odborný pracovník a dřívější dlouholetá ředitelka Ostravského muzea

Kategorie II: Nejlepší počin v cestovním ruchu roku 2022

1. místo: Národní geopark Krajina břidlice

2. místo: Nově zrekonstruovaná nádraží na Osoblažsku

3. místo: POHO vlak, vlakem pohornickou krajinou

Kategorie III: Nejoblíbenější ubytovací zařízení

1. místo: Penzion Jurášek

2. místo: Hotel Cvilín

3. místo: Hotel Holzberg

Kategorie IV: Designový či architektonický skvost

1. místo: Opevnění Šance

2. místo: Kavárna Kovárna

3. místo: Mlýn Vodníka Slámy

Kategorie V: Nejoblíbenější cyklostezka, cyklotraily či běžecká trasa

1. místo: Bike Park Kopřivná

2. místo: Cyklostezka Olza – Olše

3. místo: Cyklostezka Moravice