Dolní Vítkovice jsou nejnavštěvovanějším mimopražským turistickým lákadlem

Dolní Vítkovice zůstávají na špici národních turistických cílů. Podle statistiky CzechTourismu byly v roce 2018 po třech pražských atraktivitách největším hitem v republice. Dolní Vítkovice spolu s Landek Parkem mají ovšem prvenství v kategorii sdružených turistických cílů. V první patnáctce figuruje také ostravská zoo.

„Jsem rád, že atraktivity našeho regionu umí v tvrdé konkurenci turistických cílů v Česku obstát a s pravidelností se drží na předních příčkách návštěvnosti. Pražský hrad nebo lanovka na Petřín na úplné špici zřejmě zůstanou, mám ale radost, že začínáme šlapat na paty pražské zoologické zahradě. Umím si představit, že ji Dolní Vítkovice brzy přeskočí a třetí místo bude naše, “ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a upřesnil, že Dolním Vítkovicím chybí na pražskou zoo jen 71 tisíc návštěvníků. „Ten rozdíl je opravdu velmi malý. Stačí si uvědomit, že na pátém místě je za Dolními Vítkovicemi pražský aquapark, kterému na nás chybí přes půl milionu hostů,“ vyčíslil náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Návštěvnost Dolním Vítkovicím meziročně neustále stoupá

První milion hostů přišel v roce 2015, návštěvníků meziročně přibývá kolem 100 tisíc. „Věřím, že si toto tempo udržíme co nejdéle. Dolní Vítkovice mě fascinují tím, jak se neustále vyvíjí. Letos u nás začalo fungovat trampolínové centrum, v tomto roce pozveme hosty do zrekonstruované koksárenské baterie. V příštím roce bude další turisty lákat nově vybudované Národní zemědělské muzeum, také se chystá návštěvnické centrum společnosti Kofola. Navíc v Dolních Vítkovicích stále přibývá prestižních akcí, což má na čísla návštěvnosti také důležitý vliv,“ vyjmenoval ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Dolní Vítkovice jsou s téměř 1,36 miliony návštěvníků nejnavštěvovanějším mimopražským cílem. Druhým nejoblíbenějším místem v Moravskoslezském kraji je ostravská zoo. S 537 tisíci návštěvníky obsadila dvanácté místo v českém žebříčku. Po Praze a Zlíně je také třetí nejnavštěvovanější českou zoologickou zahradou. Bronzová příčka v kraji patří muzeu Landek Park, které se stalo 36. nejnavštěvovanějším místem v Česku, v roce 2018 do něj přijelo téměř 300 tisíc lidí. Čtvrté místo patří DinoParku Ostrava v Doubravě se 152 tisíci hostů. Pětici uzavírá Slezskoostravský hrad se 114 tisíci turistů.

Třetice nejnavštěvovanějších turistických cílů v Česku náleží Praze. Na prvním místě je Pražský hrad s 2,5 miliony návštěvníků následovaný Lanovou dráhou na Petřín (2 miliony návštěv), stupeň vítězů uzavírá pražská zoo s 1,4 miliony turistů.

TOP 10 turistických cílů v Moravskoslezském kraji

  • Dolní Vítkovice 1,36 milionu návštěvníků
  • Zoologická zahrada Ostrava 537 tisíc
  • Landek Park 298 tisíc
  • DinoPark Ostrava 152 tisíc
  • Slezskoostravký hrad 114 tisíc
  • Centrum Černá louka 102 tisíc
  • Technické muzeum Tatra 89 tisíc
  • Galerie výtvarného umění v Ostravě 88 tisíc
  • Štramberská Trúba 65 tisíc
  • Hrad Sovinec 60 tisíc návštěvníků