Moravskoslezský kraj chce milion turistů už letos

Aby nalákal více turistů, navazuje Moravskoslezský kraj i letos na podporu cestovního ruchu. Hosty budou lákat technické památky začleněné do takzvané Technotrasy, pohodovější cyklovýlety na elektrokole, katamarán na Slezské Hartě, tradiční gastrofestival i další významné akce pro veřejnost.

„Návštěvnost Moravskoslezského kraje rok od roku roste. Náš cíl pro rok 2019 je jasný. Chceme se dostat přes hranici jednoho milionu hostů. Proto máme naplánovánu řadu aktivit, kterými cestovní ruch ještě více podpoříme. Od ryze marketingových až po infrastrukturní projekty. Některé z aktivit jsou úplnou novinkou, další dostanou nový rozměr, tak aby ještě více odpovídali moderním trendům,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška

Jednou z největších plánovaných novinek je budování stellplatzů, tedy zpevněných ploch pro stání obytných vozů a karavanů. První vzniká v areálu Landek Parku a milovníkům kempování bude k dispozici od 24. května. „Cestování s karavanem nebo obytným autem je stále oblíbenější forma cestování po celé Evropě. Je proto důležité nabídnout návštěvníkům našeho regionu stellplatzy, které budou mít evropské parametry a nabídnou komfortní a příjemné zázemí. Chceme totiž, aby se k nám turisté rádi vraceli a aby se náš kraj zařadil mezi vyhledávané lokality. Nový stellplatz na Landeku má velmi vhodné umístění. Je situovaný v těsné blízkosti dálnice D1 a zároveň velmi blízko města, proto je skvělým výchozím místem pro výlety do širokého okolí. Doufám, že bude v našem regionu podobných míst více. Rozšiřují totiž infrastrukturu cestovního ruchu a posilují atraktivitu Moravskoslezského kraje,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a dodal, že novým lákadlem pro turisty bude i výletní loď na Slezské Hartě. Katamarán na elektropohon bude zájemce vozit už od června.

„Skvělé ohlasy máme na možnost zapůjčení elektrokol. V minulém roce jsme na celkem 20 míst rozdělili 80 kusů různých typů, k dispozici nabízíme kola crossová a horská, dokonce i v dámském provedení. Možnost této pohodlné alternativní dopravy ocení hlavně méně pohybliví turisté, protože jim právě tento způsob usnadňuje výlety a návštěvu turisticky oblíbených míst. Letos ke stávajícím dvaceti přidáme dalších deset lokalit,“ oznámil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a upozornil, že projekt Ekola pro kraj není výdělečný, zájemci totiž hradí pouze poplatek, který pokrývá servisní a provozní náklady. „Aktuálně jsou elektrokola k dispozici například v Karlově Studánce, na Pustevnách, v Dolních Vítkovicích, v Sanatoriích Klimkovice nebo v Šilheřovicích. Síť půjčoven i dobíjecích míst bude rozšířena o Mosty u Jablunkova, Hrčavu, Ovčárnu pod Pradědem nebo například Štramberk,“ dodal náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a s tím, že je Více informací na stránkách www.severnimorava.travel/elektrokola.

S příchodem nadcházející letní sezóny dostane nový rozměr Technotrasa, která představuje technické dědictví v regionu. Cílem projektu, který vznikl v roce 2012, je představit návštěvníkům technické památky neotřele, se zážitkem. „Na zájemce čeká například jízda historickým autobusem po ostravsko-karvinském revíru, návštěva lomu za provozu nebo prohlídka synagogy se zaměřením na duchovní život židovských průmyslníků. Prozatím se do projektu přihlásilo přes 25 subjektů z celého kraje. Program je více než slibný,“ poznamenal David Karčmář ze společnosti Moravian-Silesian Tourism, která projekt Technotrasy řídí. Technotrasa startuje v červnu včetně nové webové prezentace www.technotrasa.cz.

Významnou složkou cestovního ruchu je i turistika za jídlem a pitím. „Gastroturistiku v Moravskoslezském kraji podporuje například přehlídka kuchařského umění gastrofestival Jak šmakuje Moravskoslezsko. Tento rok všechny zveme do Karlovy Studánky na 10. srpen, opět můžeme slíbit skvělou regionální kuchyni a další doprovodný program,“ pozval náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Moravskoslezský kraj bude také pokračovat v podpoře cykloturistiky nebo běžeckého lyžování. „V letošním roce přerozdělíme z krajského rozpočtu 18 milion korun na výstavbu nových nebo úpravy stávajících cyklistických tras. Nemalé prostředky jdou i na podporu zimních sportů. Moravskoslezský kraj podporuje úpravu lyžařských a běžeckých tratí od roku 2003. Přispíváme na úpravu přes 855 km tras,“ poznamenal náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška s tím, že úprav se letos dočká jesenická a beskydská magistrála. Kromě pravidelných oprav a značení budou trasy pro cykloturistiku a běžecké lyžování mezi sebou lépe propojeny.