Rok 2020: Covidapokalypsa cestovního ruchu

Po rekordním roce 2019, kdy do Moravskoslezského kraje přicestovalo poprvé v historii více než milion návštěvníků, nastal zlom. Po mnohaletém nárůstu přišel kvůli koronavirové krizi propad. V roce 2020 klesla návštěvnost kraje oproti předešlému roku o necelých 40 procent. Celostátní meziroční pokles byl dokonce 51 procent. 

„Rok 2020 začal z hlediska příjezdového cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji velmi slibně. V lednu a v únoru se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo o 15 tisíc návštěvníků více než ve stejném období vloni. Přesto nám koronavirová krize udělala tlustou čáru přes rozpočet. Návštěvnost našeho kraje i zbytku republiky potvrzuje, jak náročný rok za sebou turismus má,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška a upřesnil, že meziročně návštěvnost našeho regionu poklesla o 39,5 procenta. V hromadných ubytovacích zařízeních si v roce 2020 zaplatilo pobyt 615 685 hostů, což bylo o 400 061 méně než v roce 2019.

„Čísla nám nepomohlo dorovnat ani uvolnění restrikcí v letních měsících, které vedlo k obrovskému zájmu o dovolenou v Česku. O více než pět procent vzrostl zájem o turistickou oblast Beskydy-Valašsko. Oblast Jeseníky-východ nalákala v červenci, srpnu a září oproti loňskému letnímu kvartálu o skoro devět procent více výletníků. Dokonce i celoroční průměrný počet nocí, kdy se u nás turisté zdrželi, se z loňských 2,8 zvýšil na celé 3 noci.  Přesto se na turismu těch 128 dní, kdy bylo v minulém roce omezeno poskytování ubytovacích služeb, hodně podepsalo,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

I přes složitou situaci však bylo v Moravskoslezském kraji zrealizováno na poli turismu mnoho skvělých projektů. Ať už se jednalo o Vstupy do atraktivit Moravskoslezského kraje zdarma nebo mediální kampaň Máme světový kraj. „Po loňském úspěchu prvního ročníku soutěže Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje jsme se rozhodli uspořádat i druhý ročník. Také prostřednictvím této ankety bychom chtěli kvalitní projekty ocenit a subjekty v cestovním ruchu v této nelehké době alespoň trochu motivovat,“ sdělil ředitel destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism David Karčmář a doplnil, že o vítězích může až do 28. února rozhodnout také veřejnost svým hlasováním. Výsledky soutěže a výherci Cen cestovního ruchu 2020 budou zveřejněni letos na jaře 2021.