Technotrasa je o kus větší a navíc evropská

Technotrasa přináší s novým rokem pořádnou nálož novinek. Zařadila se do Evropské cesty průmyslového dědictví ERIH, která je součástí Kulturní stezky Rady Evropy. Technotrasa se také rozrostla o čtyři nové zastávky, mezi kterými je například automobilka Hyundai v Nošovicích. Ta k propagaci Technotrasy zapůjčila jeden ze svých vozů.

Technotrasa stále roste, vyvíjí se, rok od roku je pestřejší, modernější a přístupnější zahraničním návštěvníkům. Propojuje výjimečné technické atraktivity našeho kraje, seznamuje s průmyslovou historií a tradicemi regionu. Teď se naopak rozrostla o jednu z nejmodernějších automobilek v Evropě, takže se návštěvníci se během prohlídek budou moci seznámit s moderními trendy v automobilovém průmyslu. Společnost Hyundai se významně zasadila o ekonomický růst Moravskoslezského kraje, z našeho partnerství v rámci Technotrasy mám radost,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Nošovická automobilka zapůjčila krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism vůz Hyundai TUCSON Hybrid, který bude svým polepem Technotrasu propagovat. „Technotrasa je unikátní projekt Moravskoslezského kraje a my máme velkou radost, že se naše společnost stala jeho součástí. S nadšením tak provedeme návštěvníky moderním provozem a ukážeme jim stávající technologie výroby automobilů, ale možná i nahlédneme do mobility budoucnosti. Těší nás, že máme v regionu pevné místo a nyní i oficiální bod na mapě Technotrasy,“ řekla vedoucí oddělení vnějších vztahů společnosti společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech Barbora Hermanová.

Zájemci o exkurzi v nošovickém závodu si své místo mohou zarezervovat na webových stránkách Technotrasy. Prohlídky jsou zdarma, za přijatelných epidemických podmínek se konají každé úterý a dva pátky v měsíci. „Kdo by se nechtěl aspoň na chvíli ocitnout ve sci-fi filmu? Přesně tak si návštěvníci, kteří si zarezervují místo na prohlídku, budou cítit. Nezapomenutelný zážitek si z exkurze odnesou nejen milovníci techniky. To množství robotů a strojů prostě ohromí každého,“ pozval na prohlídku automobilky jednatel MS Tourismu Petr Koudela s tím, že Technotrasa má i další nové partnery.

„Kromě nošovické automobilky je od začátku tohoto roku nově na mapě Technotrasy také Raabova štola v Zálužném, která je spolu s Flascharovým dolem už druhým břidlicovým dolem na stezce. Do zaniklého světa rukodělné výroby pak návštěvníky zavede CETRAT – Centrum tradičních technologií v Příboře. Součástí Technotrasy se stala i horká novinka loňského roku – Muzeum nákladních automobilů TATRA v Kopřivnici. Návštěvníky tatrovácké expozice jistě za srdce chytne vůz, se kterým vyhrál nedávno zesnulý Karel Loprais legendární závod Rallye Dakar,“ vyjmenoval novinky Technotrasy náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

To, že je Technotrasa skutečně kvalitním produktem cestovního ruchu, dokazuje fakt, že se před pár dny stala členem ERIH – Evropské cesty průmyslového dědictví. Ta je součástí Kulturní stezky Rady Evropy. „Získání zmíněné prestižní evropské značky kvality je velký posun dopředu, členství v ERIH totiž zajistí našemu produktu publicitu na evropské platformě s obrovským dosahem,“ neskrýval své nadšení Petr Koudela.

ERIH

ERIH – Evropská cesta průmyslového dědictví je turistická trasa, která je součástí Kulturní stezky Rady Evropy. Vznikla v roce 1999 a k dnešku vede přes 2100 lokalit ve všech 47 zemích v Evropě. Seznamuje s historicky nejdůležitějšími a pro návštěvníky nejatraktivnějšími průmyslovými zajímavostmi.

Technotrasa

Od roku 2012 propojuje výjimečné technické atraktivity v Moravskoslezském kraji, aktuálně je její součástí 35 subjektů. Technotrasa byla předloni oceněna na celostátní Velké ceně cestovního ruchu jako nejlepší turistický produkt. Přehledně nabízí tipy na výlety, výletníci se mohou zapojit do motivačního programu Technotrasa Card a body získané na výletech směňovat za hodnotné dárky.

Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC)

Vysokokapacitní závod HMMC s technicky vyspělým výrobním zařízením zahájil v Nošovicích výrobu v listopadu 2008. Doposud bylo v závodě vyrobeno přibližně 3,7 milionu aut. Se svými více než 3100 zaměstnanci disponuje kapacitou výroby až 1400 vozů denně a více než 300 tisíc automobilů ročně. Automobily z HMMC se prodávají ve více než 70 zemích na pěti kontinentech. HMMC vyrábí modely TUCSON, řadu i30 s karosářskými variantami hatchback, Fastback a kombi, dále ostrý sportovní vůz i30 N včetně varianty Fastback a elektromobil KONA Electric.