Turisté do kraje přivezli 8 a půl miliardy

Návštěvnost Moravskoslezského kraje stále roste. Region se nárůstem turistů řadí mezi největší skokany v republice. V roce 2018 do kraje přijelo o 10 procent více hostů, než v roce minulém. Návštěvníci u nás utratili více než 8 a půl miliardy korun. 

„Blížíme se k milionu turistů, kteří u nás během roku zůstanou v hotelech nebo penzionech. Těch, kteří k nám v uplynulém roce přijeli alespoň na jeden den, bylo přes 3 miliony. Cestovní ruch je pro region důležitý. Nejen, že posiluje image a prestiž našeho kraje, hraje i důležitou roli, co se týče financí. Peníze, které u nás turisté utratí, podporují malé i střední podnikatele a pomáhají regionálnímu rozvoji,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška a dodal, že v roce 2018 Moravskoslezský kraj navštívilo přesně 3 075 161 lidí. „Turistů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních bylo podle Českého statistického úřadu 985 795. Výletníků, kteří v kraji nezůstali přes noc, bylo 1 331 900.  Zbylé tři čtvrtiny milionu byly vypočítány na základě průzkumu CzechTourismu. Jedná se o hosty, kteří se v kraji ubytovali individuálně u přátel či rodiny,“ doplnil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Loňský nárůst návštěvnosti není ničím neobvyklým. „Čísla nám s pravidelností krásně rostou od roku 2013. Tehdy kraj navštívilo necelých 700 tisíc turistů, dnes je to o 41 procent více,“ vypočítal náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška. Doplnil, že nejvíc turistů přijíždí tradičně z tuzemska. Kraj v roce 2018 navštívilo 773 173 českých turistů, což je o 9,6 % více než v roce 2017. Přibylo i turistů ze zahraničí. Jejich počet se v porovnání s rokem 2017 zvýšil o 11 % na celkových 212 622.  

Růst návštěvnosti kraje potvrzují čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ), který sbírá data z hromadných ubytovacích zařízení (HUZ). ČSÚ potvrdil, že návštěvnost v našem regionu oproti roku 2017 vzrostla o 9,9 %. Zatímco předloni přespalo v HUZ 896 742 hostů, v roce 2018 jich bylo již 985 795, tedy o 89 053 více. Průměrná délka pobytu činila 2,8 noci, přičemž český turista se v kraji zdržel déle než ten zahraniční (2,9 noci oproti 2,4 noci).

Hosté ze zahraničí přijíždí nejčastěji právě ze sousedních zemí. V roce 2018 se na první příčce v žebříčku zahraniční návštěvnosti umístilo Slovensko se 45 757 turisty, následované Polskem (45 241 turistů) a Německem (24 328). První zemí mimo Evropskou Unii byla na pátém místě Ukrajina (6 691) v těsném závěsu před Čínou (6 404).

Nejdéle se v regionu, co do délky pobytu, zdrželi Saudové, v průměru 22 nocí. Důvodem je to, že do Moravskoslezského kraje jezdí za léčebnou turistikou. „Právě zahraniční hosté jsou bonitnějšími klienty, neboť během svého pobytu u nás utratí více než ti domácí. Často o několik stovek i tisícovek denně. Průměrnou útratu zahraničních hostů významně ovlivňuje fakt, že se obvykle jedná o business klientelu, která do kraje jezdí za obchodními jednáními či kongresy. Jejich standardy a náklady na pobyt jsou tedy obecně vyšší,“ poznamenal David Karčmář, ředitel společnosti Moravian-Silesian Tourism, která se příjezdovým turismem v kraji zabývá. Ta také vyčíslila, že přímé příjmy z cestovního ruchu v regionu za rok 2018 dosáhly 8,66 miliardy korun. Do této částky se promítla nejenom útrata hostů, kteří v regionu nocovali, ale také výdaje výletníků, kteří kraj navštívili během jednoho dne bez přenocování.

Meziroční nárůst návštěvnosti zaznamenaly také jednotlivé turistické oblasti. Největší růst oproti roku 2017, a to o 26 %, náleží Opavskému Slezsku. Tahounem v počtu turistů jsou Beskydy-Valašsko, které v roce 2018 navštívilo 303 488 turistů, tedy 31 % všech návštěvníků kraje. Následuje Ostravsko, kam ze všech oblastí přijelo nejvíce hostů ze zahraničí, 48 % všech cizinců přijelo právě do moravskoslezské metropole. Těšínské Slezsko pak drží prvenství v délce pobytu: turisté zde strávili v průměru 3,9 noci.

„Nejvíce návštěvníků přivítaly tradičně Dolní Vítkovice a Landek Park. Zde se návštěvnost přehoupla přes 1 600 tisíc návštěv. Druhé místo obsadila ostravská zoo s 537 tisíci návštěvníků, následovaná Trojhalím Karolina se 173 tisíci hostů. Čtvrté místo patří DinoParku Ostrava v Doubravě, kam vloni přijelo 152 tisíc lidí. Další je Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, jeho dvě expozice hrad Hukvaldy a Frýdecký zámek navštívilo 102 tisíc turistů,“ vyčíslil ředitel MS Tourism David Karčmář.

V České republice je nejnavštěvovanější destinací Praha, kterou navštívilo téměř 8 milionů turistů z celkových 21 milionů, kteří do Česka přijeli. „Budeme nadále usilovat o to, aby turisté nezůstávali jen v hlavním městě a jezdili do regionů, včetně toho našeho. Máme naplánovány marketingové aktivity, pomocí kterých budeme náš region propagovat. Naším cílem je také zkvalitnění služeb turistům, tak aby u nás byli spokojení a celková návštěvnost kraje i nadále rostla,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.